talerz pro omnis catering kasza gryczana

Kasza gryczana to samo zdrowie

Kasza gryczana to jeden z najstarszych i najważniejszych składników kuchni polskiej a jeszcze bardziej ….. ukraińskiej. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko smakowi, ale także wielu właściwościom zdrowotnym. Jedną z ciekawszych odmian kaszy gryczanej jest kasza palona, która ma intensywny aromat i smak oraz wyjątkowe właściwości prozdrowotne.

Jak powstaje kasza gryczana?

Kasza gryczana palona powstaje poprzez prażenie ziaren gryki w temperaturze około 150-200 stopni Celsjusza. Dzięki temu procesowi kasza nabiera specyficznego, orzechowego smaku i aromatu, a także staje się bardziej chrupiąca i strawna. Zanieczyszeniach w postaci małych kamyczków mogą się zdarzać z powodu niedokładnego płukania ziaren w procesie produkcji. Warto podkreślić, że prażenie kaszy gryczanej zmniejsza także jej zawartość fitynianów, które utrudniają wchłanianie składników odżywczych przez organizm.

Właściwości zdrowotne kaszy

Kasza gryczana palona to bogate źródło białka, błonnika i minerałów, takich jak magnez, fosfor czy żelazo. Dzięki temu regularne spożywanie kaszy gryczanej palonej wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia trawienie oraz wzmacnia układ odpornościowy. Co więcej, kasza ta jest również polecana osobom zmagającym się z chorobami tarczycy, ponieważ zawiera niewielkie ilości glutenu.

Kasza gryczana w diecie

Kasza gryczana palona to również doskonały składnik wielu dań. Można ją podawać jako samodzielne danie, np. z warzywami lub mięsem, ale także używać do przyrządzania różnych potraw, takich jak zapiekanki, sałatki czy risotto/ kaszotto. Kasza ta świetnie komponuje się z cebulą, czosnkiem, ziołami i przyprawami, dzięki czemu można stworzyć wiele różnorodnych i pysznych smaków.

Podsumowując, kasza gryczana palona to doskonały składnik codziennej diety. Charakteryzuje się intensywnym smakiem i aromatem oraz wieloma korzystnymi dla zdrowia właściwościami. Warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu, aby cieszyć się nie tylko smakiem, ale także dobrym samopoczuciem i zdrowiem.